MENU

Lessen aan Afrikaanse theologiestudenten

Dominee Egbert Brink uit Waddinxveen gaf begin dit jaar les aan FATEC, een theologische opleiding in Congo. Studenten uit verschillende Afrikaanse landen, zoals Ivoorkust, Benin, Tsjaad en Angola, volgen daar hun opleiding tot predikant of theoloog. Brink is ook docent aan de Theologische Universiteit Utrecht en werd voor deze reis uitgezonden door West-Afrika Mission en Utrecht Mission.
Naast het lesgeven deed Brink ook onderzoek naar FATEC. Hij sprak met mensen om te kijken of er kansen zijn voor samenwerking tussen Nederland en Congo. Denk aan uitwisseling van studenten en docenten.

“Afgelopen jaar kreeg ik steeds meer contact met dr. Paul Mpindi. Hij is Congolees en opgeleid aan FATEB (theologische faculteit in Kameroen) waar hij met andere studenten de gastcolleges van dominee Henk de Jong volgde”, legt ds. Egbert Brink uit. “Paul Mpindi was onder de indruk van de gereformeerde theologie en de visie op het Oude Testament en methode voor exegese (bijbeluitleg). Na advies van De Jong meldde Paul Mpindi zich bij het Calvin Seminary. Hier voltooide hij zijn master-thesis. Ook een promotietraject rondde hij succesvol af. Daarna werd hij predikant in de Congolese kerk CRC. Hij maakte 25 jaar radio-uitzendingen in Congo, Benin, maar ook in landen als Ivoorkust.”

Onder de indruk

Egbert Brink heeft dagelijks lesgegeven aan studenten van FATEC. Hij combineerde colleges met praktische opdrachten, zodat studenten zich de stof goed eigen maken. “Het onderwijs werd gewaardeerd” zegt Brink, “en het viel me op dat het niveau van de kennis van de studenten degelijk en solide was. De kritische vragen en diepgaande inzichten verrasten mij op een positieve manier.

Paul Mpindi’s diepste wens is om gastdocenten vanuit Nederland te laten komen, zodat de studenten dezelfde ervaringen kunnen krijgen als hijzelf toen hij als student Henk de Jong als leermeester had.”

Nieuwe contacten

In 2022 richtte Paul Mpindi Faculté de Theologie Evangelique du Congo (FATEC) op. “Daar begon hij met een bachelor-opleiding, een master-opleiding en ook een PhD-traject van 4 jaar. Verschillende van deze studenten in dit laatste traject benaderden mij om te komen lesgeven voor doctoranten en masterstudenten. Ook Paul Mpindi vroeg mij om hiervoor naar Congo te komen”, vertelt Egbert Brink. “Tegelijkertijd hadden we vanuit West-Afrika Mission | Verre Naasten contact met de theologische opleiding ITES in Senegal en sloten we in november 2024 een contract voor CEL (Cours en Ligne, voorheen Piliers). Hiervoor wordt onderwijsmateriaal vanuit de Franse gereformeerde theologische faculteit Faculté Jean Calvin gebruikt en aanpast aan de Afrikaanse context. Tijdens de reis zijn de eerste contacten gelegd tussen ITES en FATEC.”

« Terug naar West-Afrika Mission | Verre Naasten